Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Nowiny z marca 2003

Teleporty w Kantynie

30 marca 2003 / autor Komendant Giater

Wczoraj, późnym wieczorem, razem z Rajstem spacerowaliśmy po dziedzinach AW. Gdy zatrzymaliśmy się przed kantyną, posmutniałem i rzekłem: - Popatrz Rajście, już kolejny księżyc prawie minął, a tych magicznych stołów, które pamiętają słowa przy nich wypowiedziane, jak nie było tak nie ma. Dostawca, coś o jakiś trudnościach prawi. I zamiast tu zmontować, zostawił je w osadowej karczmie. - Tak. Właśnie to badam. Pole magiczne, którym zabezpieczyłem Akademię zakłóca działanie tych stołów. Dopóki tego problemu nie rozwiążę, nie uda się ich tu ustawić - odrzekł cicho mag. - Ech. Å»eby choć jakieś połączenie z tymi stołami na górze zrobić, jakąś namiastkę tego co ma być uczynić, to może by pomogło w badaniach, które prowadzisz? - westchnąłem. - To da się zrobić. Po tych słowach Rajst wyciągnął obydwie ręce przed siebie. Z jego ust wypłynęły słowa, których w ogóle nie rozumiałem. Po chwili, obok Kantyny, powietrze zamigotało, po czym pojawiły się czarne kłęby dymu. Mag klasnął w dłonie. Dym rozwiał się i przed moimi oczami stanęło.... drzewo! Była to jabłonka. Jakaś dziwnie powykręcana i uschnięta, ale z owocami! Rajst jak gdyby nigdy nic podszedł i zerwał najokazalszy owoc, po czym zaczął go zajadać z wielkim smakiem. - To dowód na to jak działająca tu osłona wypacza magię - rzekł. A widząc zdumienie na mojej twarzy dodał - chcesz jedno? Naprawdę pyszne te kosztele. - A co ze stołami, co z Kantyną?! - Jak to co? Sam zobacz. Przecież ruszyłem dwa razy brwiami! Pospiesznie wszedłem do środka i zobaczyłem pięć lśniących stołów. Każdy z nich emanował dziwnym, delikatnym blaskiem. Podszedłem do pierwszego i... znalazłem się w zatłoczonym przybytku osadowym, w którym panował gwar, a przy kilku stołach toczone były ożywione dysputy. Rzekłbyś - Gorące Dysputy.

Początek pracy nad bazą danych map.

30 marca 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Ku pamięci!
Dziś rozpoczęły się prace nad systemem bazodanowym Krypty Map i Wieży Kartografów w budowie. System ma zapewniać przechowywanie i udostępnianie informacji o mapach i ich twórcach, recenzjach i recenzentach, testerach, tłumaczach etc. Ma także umożliwiać ocenianie map przez Osadników. Na pierwszy ogień idzie tabela zawierająca mapy. O postepach prac zainteresowani będą informowani na bieżąco (choć owe postępy szybkie nie będą).

Stare/Nowe miejsce...

29 marca 2003 / autor Hetman jOjO

To miał być rutynowy obchód. Jak co wieczór, kciałem sprawdzić, czy wszystki portale prawidłowo działają, czy ognisko płonie, czy rozkazy w Akademii aktualne, czy wyzwania na Arenie podjęte...
Dziś pora na sprawdzenie portalu do świata WoG... Wyciagam amulet, przykładam do niszy w bramie portalu...

Wieści z Fortu Adeptów

29 marca 2003 / autor Komendant Giater

Po przeglądzie ostatnich dokonań Adeptów na ćwiczeniowym placu Areny, zostały zaktualizowane punkty DOŚ, co zaprocentowało trzema awansami.
Z prawdziwym smutkiem i żalem informuję, że Dowódca ZUZEK na własną prośbę opuścił grono Adeptów AW.
Aby pogodę ducha zachować, witam serdecznie w Forcie kolejnego Adepta, którym jest Geriko.

Startujemy!

27 marca 2003 / Heroes V / autor Sandro

Dziś Jaskinia Behemota jako jedna z pierwszyh na świecie, otwiera serwis informacyjny o Heroes of Might and Magic V. Na razie skromnie - garść ogólnych informacji, a także dwa pierwsze obrazki z gry.
To i tak wiele, jeśli brać pod uwagę odległy termin premiery piątej części sagi - wiadomo, że na pewno nie odbędzie się ona w tym roku.
W miarę pojawiania się kolejnych faktów dotyczących gry strona będzie na bieżąco aktualizowana - możecie więc być pewni, że nic Was nie ominie.

Rozgrywka RamDun w TH1

24 marca 2003 / autor Komendant Giater

Przeglądając zawartości mej torby podróżnej, natrafiłem na kilka pożółkłych kart papieru. Różne tam rzeczy spisane były.... Na jednej z nich ujrzałem notatki, podczas walk w zamierzchłej przeszłości toczonych mą reką spisane, gdy na czele wojsk Czarodziejki przeciw hordom przez Czarnoksiężnika zgromadzonym ruszyłem, by w czterech kolejnych bitwach smak zwycięstwa poczuć. A, że starożytne te bitwy, dziś zgłębiać można walki szkoleniowe prowadząc, przeto dołączyłem kartę ową do odpowiedniej księgi w Bibliotece AW, by nowi Adepci czerpać naukę mogli, a starzy weterani błędy przeze mnie popełnione rozważaniom poddali.

Strażnik Ognia

21 marca 2003 / Osada / autor Hetman jOjO

Dekret Namiestnika O rozszerzeniu składu Kwatery Głównej
W imieniu Jego Imperatorskiej Mości, miłościwie panującego nam Behemotha, ogłaszam, co następuje:
Niechaj wie lud wszelki, że w niewielkim nawet ciele duch wielki a płomienny mieszkać może. Taki duch właśnie świerszcza naszego osadowego napełnia, a do ognia Go ciągnie...

Pierwsze obrazki z Heroes V <i>(news archiwalny)</i>

21 marca 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

Pierwsze obrazki z Heroes V są dostępne w dziale 'Galeria'.
Dodatkowo ujawniono następujące informacje:
* Feniks będzie stworem poziomu 6, najwyższego dostępnego. * Feniks w H5 będzie około półtorakrotnie silniejszy niż w H4. * Miasta w Heroes V będą działały na zupełnie innej zasadzie niż przedtem, będą rozbudowywane "wokół motywów przewodnich" (cokolwiek by to miało znaczyć...), nie zaś wokół szkół magii. * Miasta na mapie przygody mają być plastyczną mniniaturką widoku ekranów tych miast.

Pretorianie fasują ekwipunek...

20 marca 2003 / autor Hetman jOjO

Mocą uprawnień danych mi przez Najjaśniejszego Imperatora, powołuję Straż Jaskini Behemota. Jest to specjalna formacja zawiadująca wydawaniem kluczy oraz wprowadzaniem nowych osadników w życie Imperium. Dowódcą Straży zostaje Misza. Pretorianie swą służbę rozpoczynają 24. marca (poniedziałek) godz. 18:00. Do tego czasu nie będą już wydawane klucze wg dotychczasowych zasad.
szczegóły w Osadzie...

Blamaż mapmakerski

18 marca 2003 / autor Chorąży Ingham

Å»ycie nie zawsze może być piękne, sprawiedliwe, czyste od plugastwa... Od odkrycia Krypty Map nie minęło wiele czasu, a już zdarzył się przypadek wykradzenia czyjejś mapy. Straż Krypty nie pozostała bierna i broniła spokoju spoczywających tam pergaminów.
Osobą, która dopuściła się plagiatu był Marcin "Grzywka" Grzywacz. Wysłał on do Krypty dwie mapy Faramira, które opatrzył swoim podpisem. Straż Krypty ubolewa wielce nad tym fakten i przeprasza Osadnika Faramira za zaistaniałą sytuację.
Grzywka okazał jednak skruchę i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Przy okazji wyszło na jaw, że również mapa 1-1-war nie była jego produkcją. Mapy zostały tymczasowo usunięte z Krypty. Dlatego właśnie dostaje ostrą naganę, ale nie zostaje wykluczony z życia Imperium.
Czyn był to niegodny prawdziwego mapmakera i zaznaczam, że żadna taka próba nie przejdzie płazem. Kto kradnie czyjąś własność niech wie, że plami swój honor.
W imieniu Straży Krypty

Audytor Generalny

18 marca 2003 / autor Komendant Giater

Z prawdziwą przyjemnością informuję, że struktura Komendantury powiększyła się o stanowisko Audytora Generalnego. Ta zaszczytna, ale i odpowiedzialna funkcja została objęta przez Grenadiera. Do jego zadań należeć będzie kompleksowe sprawdzanie zasobów akademickich w celu zachowania poprawności słowa pisanego.
Efekty pierwszej kontroli już są widoczne. Po przejrzeniu ksiąg zgromadzonych w bibliotece, zostały wychwycone ukrywające się w nich błędy. Korekta jest w toku.
Serdecznie witam Audytora i dziękuję za podjęcie tego zadania.

<I>We władzy maga Glaciusza... </I>

17 marca 2003 / Osada / autor Kanclerz Grenadier

Wiatr nagle trzasnął okiennicami. Rozchybotana lampa rzuciła więc garść światła na napis, który teoretycznie miała rozjaśniać.
- "Bora" - wysoki, jasnowłosy mężczyzna poruszył ustami czytając runy - Eh, dowcipny był ten karczmarz...
Ruszył w stronę drzwi tawerny, ale wiatr nie pozwolił mu uwolnić się tak łatwo spod swego wpływu. Ruchy mężczyzny krępowała długa, powiewająca połami burka, którą usiłował szczelnie się owinać. Na ogół bezskutecznie. Kłopoty ze strojem potęgował miecz przewieszony przez plecy. Długi, potężny flamberg nie dawał się owinąć płaszczem dodając tylko podmuchom mimowolnego sojusznika.
Drzwi karczmy skrzypnęły głośno, jakby miały za zadanie obwieszczać każdego, kto wchodzi za próg. Wewnątrz w mroku niewielu było gości, ale mężczyzna najwyraźniej ucieszył się na widok tych, którzy siedzieli za długim stołem.
- Polewki i piwa karczmarzu, a chyżo...
Skinął głową zastałym. Usiadł za stołem. Chwycił w zgrabiałe ręce podany szybko dzban i jednym, długim haustem wypił gorącą zawartość.
- O w mordę, tego mi było trzeba...
Spojrzał na swoich kompanów, którzy najwyraźniej nie tej odpowiedzi oczekiwali. Zamyślił się. Trwało to dłuższą chwilę i używając tanich chwytów autorów zamorskich opowieści - wyczekiwanie wisiało w powietrzu niczym nieuchronne nieszczęście
- Mieliście rację. Białe zimno nadciąga, a za nim Biała Zamieć i Biała Śmierć. Przepowiednia mówiła prawdę. Glacjusz zaczął działać, ale, jest nadzieja...
Wyraz oczu i twarzy słuchających go w piwerszej chwili zmienił się na rozpacz. Lecz gdy ciągnął swą opowieść, gdy przedstawił im coś, co dało nadzieję, humory zaczęły się poprawiać. Ale - to już inna historia

Niemniej - Białe Zimno nadeszło i zamroziło Rankingi Mówców i Mędrców. Powód - znajdziecie w dyskusjach w debatach. Doszliśmy do wniosku, że pora to wyjaśnić, zmienić, poprawić. Lecz aby to było możliwe - potrzeba jest obecność gospodarza - WWalkera, który jest twórcą i webmasterem Osady, oraz potrzebny jest czas, który pozwoli nam wypracować nowe rozwiązania.
Proszę, nie pytajcie nas na razie o szczegóły - na pewno zasady przyznawania tytułów się zmienią, na pewno tytuły staną się wartością samą w sobie, zależną od rzeczywistych osiągnięć i pracy Osadników. Krytyka, jakiej poddano obecny system, skłoniła nas do takich włąśnie działań. Oczywiście - na razie nie będzie dodawania nowych debat. Te, które są - wystarczą na wiele tygodni pracy.

Zmiany w regulaminie ST

15 marca 2003 / autor Hetman jOjO

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na Arenie zmianie ulec musi stary przepis ST o trzech sejwach. Aby jednak sprawiedliwości stało się zadość odpowiednie vacatio legis zapowiadam. Z dniem 1.VII.2003 r. nastąpi zmiana pktu 10 na brzmiący następująco: 10. Każdy kadet (oraz mistrz czy lord) może przysłać tylko jedno zgłoszenie danego scenariusza. Ograniczenie to ma na celu usprawnienie technicznej obsługi Turnieju.
A poza tym aktualizacja ST!!! Aż pięciu debiutantów! Witamy!!!

Dołącz do ekipy CD Projekt!

14 marca 2003 / Osada / autor Hetman jOjO

Nasze środowisko jest zauważane. Dowodem tego prośba o zamieszczenie tego anonsu: Jeśli chcesz dołączyć do ekipy CD Projekt, teraz masz okazję to robić! Lider rynku gier komputerowych poszukuje osoby na stanowisko asystenta dyrektora operacyjnego. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem: http://www.cdprojekt.info/felieton.asp?tid=531
Jakby ftoś z Was się nadawał, niech nie zapomina o Jaskini ;)

Dodatkowe informacje o H5 <i>(News archiwalny)</i>

13 marca 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

* Jon Van Caneghem (prezes NWC i twórca KB/MM/HoMM) miał jakoby powiedzieć, że Heroes V będą zbudowane na enginie czwórki, ale grafika będzie z powrotem rysowana odręcznie w stylu komiksowym, a bohaterowie nie będą wiecej walczyli osobiście.
* Herosi piątka są i będą tworzeni przez "niewielki zespół". [Słusznie. Ciekawe, co rozumieją przez "niewielki"? Obstawiałbym około 30 osób...]
* Heroes V są w trakcie tworzenia. Zespół, który tworzy tę grę, uważa, że ustrzeże się błędów czwórki i wyprodukuje najlepszą pozycję z serii. [No, Herosi mają szczęście do numerów nieparzystych... Trzymajmy kciuki!]
* Niedługo (w ciągu najbliższych tygodni) powinny pojawić się pierwsze koncepcyjne screeny z H5. Wygląd jest już ponoć prawie gotowy, trzeba jeszcze "tylko" wszystko zaimplementować i zbalansować.

Zmiana redakcji...

13 marca 2003 / autor Hetman jOjO

Wiekopomne dzieło Guinei - stworzenie działu WoG w Jaskini Behemota wymaga ciągłego zaangażowania. Jednak nie tylko WoGiem Guinea żyje... Bardzo dziękuję Guinei za wysiłek włożony w dopełnienie serwisu informacyjnego Jaskini.
Od dziś dział WoG ma nową redakcję, a my już wkrótce może poczytamy Jego nową opowieść?

Wieści z Fortu Adeptów

10 marca 2003 / autor Komendant Giater

W Forcie Adeptów witamy kolejnych dwóch wojowników. Są nimi pirat z wyspy Regna marred i nieumarły Mort.
Jak widać Akademia Wojenna jest ciągle otwarta dla osobników różnych ras i profesji. (I coraz poważniej rozważamy pomysł wprowadzenia jakiejś formy turnieju między rasowego lub między profesjami - są też inne projekty.)

Po podaniu ostatecznych rozstrzygnięć w PA H4 sezon 0102 (2 kolejne mapy) oraz aktualizacji rankingu H1, Komendantura AW uzupełniła wyniki szkoleniowe Adeptów. Pełna lista w Forcie Adeptów.

Osiem map do WoG

07 marca 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Gracze w Wake of Gods mają osiem nowych map do ściągnięcia z Krypty: Anti-Necromancy for WoG, Enjoy WoG, Evilfest, Magia saszła s uma, Pokorienie Amieriki, Upadły Anioł, W poiskach wodki, Way to Lodus. Zapraszamy do komory Heroes III.

Tajemna wiedza dla każdego

07 marca 2003 / autor Hetman jOjO

Ranek w Osadzie zaczął się ospale. Osadnicy jak co dzień wstawali do swych codziennych obowiązków, gdy nagle niezwykłe zdarzenie zaburzyło sielankę. Na plac dostojnie wkroczyła delegacja Szarych Kapłanów. - Pokój Wam Mieszkańcy i temu miejscu - oznajmił najdostojniejszy z Szarych - Radosną Nowinę przynoszę wam zza Wielkich Mórz! Z dniem dzisiajszym, tajemna wiedza, dostępna dotychczas tylko dla wybranych, została objawiona wszem i wobec!

Polewka Piwna

06 marca 2003 / autor Komendant Giater

"Nie masz nic bardziej krzepkiego i siły zwracającego jak miska piwnej polewki wraz po długiej podróży spożyta. Piwna polewka jest wśród potraw jadłem prostym, a szlachetnym, niczym cedr, drzewo proste, pospolite, a jednak doskonałe" - te słowa podróżnika i geografa Barucha Svena, zaczerpnięte z jego memuarów, najlepiej oddają szacunek, jakim wszelcy wędrowcy obdarzają tę potrawę.
Potrawa ta sytą jest i godną prawdziwych wojowników. Jak ją sporządzić? Sprawdź w bibliotece.
Jej smak, aromat i wartości odżywcze sprawdziłem (niejednokrotnie i nie sam). Osobiście proponowałbym pewne modyfikację przedstawionych przepisów, ale o tym za kilka dni.

Flagi na bramę!

05 marca 2003 / Osada / autor Chorąży Ingham

Z całej Osady zbiegł się na główny dziedziniec tłum ludzi. Wszyscy zadzierali głowy do góry, przykładając jedną rękę do skroni w celu uchronienia oczu od silnego słonecznego światła, a drugą pokazując coś w górze...

Wieści z Fortu Adeptów

05 marca 2003 / autor Komendant Giater

Ilość nadesłanych zgłoszeń do AW zbliżyła się do 100. Niestety większość z nich pochodzi od Osób, które nie brały udziału w żadnym Arenowym turnieju . Przypominam, że to jest warunkiem koniecznym! do spełnienia by zostać zaliczonym w poczet Adeptów. Zgłoszenia od tych Osób zostały rozpatrzone odmownie (do znakomitej większości wysłałem informację mailem). Wszyscy Ci herosowi wojownicy, by zostać Adeptem AW Jaskini Behemota, muszą najpierw wystartować w jednym z turniejów (na razie oprócz Redyq) a następnie ponownie przysłać zgłoszenie.

Ku pociesze!

03 marca 2003 / Osada / autor Bard WWalker

Ze zmarszczonym troską czołem wysłuchałem ostatnio relacji o trwodze wielkiej wśród niektórych osadników, spowodowanej moim ostatnim wyjaśnieniem. Spieszę więc wyjaśniać dalej, że nie było to absolutnie ostatnie pożegnanie i porzucenie Jaskini tudzież Osady na wieki. Muszę i owszem siły psychiczne zregenerować i sprawy innego świata nadgonić. Ale wrócę!
Ku pociesze Waszej i mojej, apel mój o zastępstwa z wielkim spotkał się odzewem ze strony Rady i Kwatery co ku duszy mej uspokojeniu a wszechstronnemu pożytkowi obrócić wkrótce zdołamy. Podczas nieobecności mej Osada wymagać będzie nie tylko utrzymania porządku ale również dźwignięcia jej z marazmu i wprowadzenia pewnych zmian. Koordynatorem wszelkich działań w tym zakresie, która to persona wielce jest potrzebna a którą sam być nie mogę, ogłaszam Hetmana jOjO, który na prośbę mą pierwszy ze zrozumieniem i pragnieniem działania odpowiedział, a właściwą krasnoludom werwę odzyskawszy sprawy wszelkie szybko do przodu popchnąć może.
Ażeby wątpliwościom Waszym co do odejścia mego kres położyć obiecuję co czas jakiś obwieszczenie napisać podpisem swym sygnując i utrzymywanie swej więzi z Osadą tym samym zaznaczyć. Takoż potwierdzał będę uzgodnione zastępstwa, co już niniejszym czynić rozpoczynam podając wszem i wobec, że w dniach najbliższych Kanclerz Grenadier przejmie publikację oczekujących rękopisów czym serca kandydatów na Gawędziarzy wielce pewnikiem rozraduje. Również Biograf Sandro i Portreciści Ann i Ra-v zyskają większe uprawnienia i samodzielnie umieszczać w Osadzie szkice i portrety będą. Więcej jeszcze członków Kwatery Głównej i Rady Starszej pomoc i wsparcie na czas mej nieobecności przyobiecało, nad najsłuszniejszym jednak zakresem zadań dla nich debatujemy jeszcze.
Na zakończenie nie mogę nie wspomnieć jak wielce radowało się serce moje, gdym po wyjaśniającym nieobecność obwieszczeniu odebrał od Osadników wiele życzeń powodzenia i zapewnień o tym, iż czekać na mnie będą. A gdym ujrzał w dopiskach (jakie w komunikatorze GaduGadu umieszczać można), napisy "Do zobaczenia, Bardzie. Kochamy Cię!", "Powodzenia WWalkerze! Trzymaj się!"i podobne, zrozumiałem że po prostu nie mogę nie wrócić do tej wymarzonej Krainy, jaką miałem szczęście wielkie wespół z przyjaciółmi wiernymi budować...
Nie "żegnajcie" więc a "do zobaczenia" Wam, osadnicy, mówię i upraszam gorąco: jeśli zależy Wam na przetrwaniu Osady i jej dalszym rozwoju podejmijcie współpracę z całym gronem wyłaniających się zastępców zwłaszcza zaś z Koordynatorem wszelakich działań na rzecz Osady - Hetmanem jOjO.
pozdrawiam wszystkich bez wyjątku przy udziale tego oto pocztowego gołębia w odległych przebywający krainach

Archiwum

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006
 • 2005
 • 2004
 • 2003
 • 2002

Rok:

Miesiąc:

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Co tydzień liczba jednostek neutralnych na planszy zwiększa się o 10%.