Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Nowiny z listopada 2003

Łzy wzruszenia Sfinksa?!

29 listopada 2003 / autor Czarodziejka Ann

O tym jak paskudną bestią jest Sfinks, wiedziała każda żywa istota w okolicy Heroeslandu. Złośliwy, uparty, nieuczciwy, zgorzkniały - i co tu duzo mówić - po prostu wredny. A zresztą - szkoda słów na tego potwora. Każdy, kto tylko miał taką mozliwość, starał się nie spotykać z nim twarzą w twarz - przyjemność wątpliwa a korzyści jeszcze bardziej...

Tło fabularne Herosów Piątych

27 listopada 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

Jednym z istotnych elementów gier takich, jak Herosi, są rozgrywające się w tle wydarzenia fabularne. Niektórzy nie zwracają na nie uwagi, inni wręcz przeciwnie, gotowi są wiele wybaczyć grze o dobrej fabule. Jak to się ma do gry, o którą nam teraz chodzi najbardziej?... Pierwsze przebłyski zobaczyć możecie w dziale Heroes V.

Zaciąg na Linkownie

27 listopada 2003 / autor Admirał Tarband

Tarband siedział w swojej kajucie i rozmyślał. Minęły trzy tygodnie odkąd "Linkownia" wpłynęła do portu.
Niestety podczas ostatniej wyprawy załoga zmniejszyła swój stan osobowy. Dopóki nie zostanie skompletowana, "Linkownia" nie wypłynie po nowe szkice krain.
Chwycił pióro i zaczął pisać...

Wrota Wyroczni otwarte na oścież

25 listopada 2003 / autor Hetman jOjO

W Obsydianowej Wyroczni toczą się od tygodnia debaty ważne dla przyszłości całej serii Heroes.
Aby tak ważnej dla miłośników HoMM sprawie nikt nie był głosu pozbawion, od dziś możliwość pisania na tym forum została poszerzona. Nie tylko mieszkańcy Jaskini mogą umieszczać tu swoje komentarze, ale także nasi goście. Oczywiście możliwości wysyłania tu opinii przez gości są nieco mniejsze niż przez mieszkańców.
Oczywiście wszystkich - zarówno Jaskiniowców jak i gości obowiązuje jednakowa kultura słowa.

Dwa, ale jakie, dzieła w Debiutach...

25 listopada 2003 / Osada / autor Kanclerz Grenadier

Oba liczą aż 231 stron pergaminowego rękopisu, powstawały wiele lat i dziś cieszą oczy w Osadzie. Jedno z tych opowiadań zapewne już znacie - to "Drakemor" - ale tym razem prawdziwej autorki - Manerith. Drugie opowiadania, a właściwie mini powieść także wyszłą spod jej pióra - to "Magowie" - wspaniała historia o namiętnościahc, wielkich uczuciach, rozterkach, trudnych decyzjach. Polecam, bo klimatem wspaniale wsisuje się w jesienny nastrój.

Pożar?

24 listopada 2003 / autor Hetman jOjO

Na niebie nad Heroeslandem przez całą noc niepokojące meteory się ukazywały. - Pali się! - krzyczał niejeden. Ale Pretorianie szybko niebezpieczną plotkę ugasili... - Aurora borealis! - z zachwytem w głosie rzekła jakaś niewiasta.
***
Rankiem sprawy się wyjaśniły...

Operacja "Kułak"

21 listopada 2003 / Osada / autor Kanclerz Grenadier

Może Was to rozbawi, ale sprawa jest jak najbardziej powazna. Właśnie powstał Qmitet Organizacyjny Konwentu, w skrócie QOK czyli "Kułak". Więcej informacji w "Oknie na świat" na Forum. Szefem tej organizacji jest niżej podpisany.

Mobilizacja?

20 listopada 2003 / Heroes V / autor Hetman jOjO

Wiele się zdarzyło w świecie Hirołsów... upadło 3DO, H5 balansowało na krawędzi niebytu i wogle
Ale ostatnio zajaśniała nam jutrzenka nadzieji... Cóś drygnęło...
Być może H5 powstanie, może piękniejsze, wspanialsze, miodniejsze niż którakolwiek z wcześniejszych gier?
Nowe wiatry wieją, czas najwyższy stawiać żagle! Q nowym lądom obieramy qrs!! Oby to były Wyspy Szczęśliwe - Heroes of Might and Magic V!!!

Aktualizacje...

20 listopada 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Strażnicy Krypty przepraszają niniejszym za brak aktualizacji archiwum map.
Nie nasza to wina - po prostu od kilku dni nie jesteśmy w stanie dodać nowych map na serwer. Kilka scenariuszy i kampanii czeka juz w kolejce, pojawią się, jak tylko pozbędziemy sie problemów technicznych.

Wieści z wywiadu

19 listopada 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

Jakiego wywiadu? Wywiadu, jakiego udzielił Fabrice Cambounet na stronach Celestial Heavens. U nas tłumaczenie w dziale H5. W skrócie: * Heroes V bedzie oficjalnie zapowiedziane prawdopodobnie za rok. * Jedynie niewielka część tego, co zrobiło 3DO zostanie wykorzystana. * Seria M&M będzie najprawdopodobniej kontynuowana.

Kontakt nawiązany!

18 listopada 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

W imieniu Hetmana jOjO, Kanclerza Grenadiera, Biografa Sandro, Dowódcy Straży Miszy, i moim własnym, ku chwale Jaskini i jej Imperatora, mam niewątpliwy zaszczyt oznajmić wszystkim poddanym Imperium i naszym drogim Gościom, że nazwiązane zostały oficjalne kontakty dyplomatyczne między Imperium Jaskini Behemota i Dominium Ubisoftu. Pisma dyplomatyczne są do wglądu w dziale Heroes V.

Jeszcze jedna porcja wczesnych informacji o H5!

18 listopada 2003 / Heroes V / autor Geomanta Ururam Tururam

W dziale Heroes V możecie przeczytać tłumaczenie wypowiedzi przedstawiciela Ubisoftu na forum Heroes Round Table. W skrócie: * Można spodziewać się dużych zmian w stosunku do wcześniejszych gier z serii. * Projekt jest w bardzo wczesnej fazie i nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. * F.C. zachęca wspólnoty fanów do kompilowania list pomysłów i przesyłania ich do niego.

Nowe linki w Heroeslandzie

17 listopada 2003 / autor Admirał Tarband

Lekka bryza od morza skłębiła mgłę, która przypominała mleko. "Linkownia" powoli wpłynęła do portu. Nikt nie spodziewał się tak szybkiego jej powrotu. Flagi Imperium były opuszczone do połowy masztu.
Tarband wspólnie z Eldacarem oglądali mapy krain które udało się sporządzić podczas tej krótkiej wyprawy.
Dzięki odwadze, uporowi i pracowitości Eldacara możecie przeczytać recenzje stron dotyczących krainy WoG

Wieża w budowie v.0.45

14 listopada 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Nieco zmian w Wieży w budowie, aktualna wersja to 0.45.
Mianowicie? (Mianowimy!):

 • Dodane tło na rysunku głównym. Przydałoby się je ciut przyciemnić, nie uważacie?
 • Dodana nowa lokacja: Kuźnia Historii przeznaczona dla wymyślaczy podkładu beletrystycznego pod scenariusze i kampanie. Umieszczona została w złotym pawilonie, tam gdzie wcześniej miały być narzędzia.
 • Lokacja narzędzi przeniesiona do budynku zegara. Tam bardziej pasuje.
 • Z kilku lokacji (Kreślarskie Pracownie, Gildia recenzentów, Warsztaty Testerów, Skryptorium, Kuźnia) można już teraz przejść do odpowiednich forów dyskusyjnych.
 • Nowa oprawa graficzna almanachu (jak widać) nawiązująca do ogólnej kolorystyki Wieży. Bedzie jeszcze zmieniona, ale ogólny styl i koloryt powinien pozostać.
 • Dodane tipsy po angielsku w opisach lokacji.

Przejście do Wieży

13 listopada 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Ze względu na fakt otwarcia Almanachu Wieży Kartografów, a także pojawienia się forów Wieży na głównym forum Jaskini, przejście wiodące z Krypty Map do Wieży Kartografów zostało otwarte. Oczywiście od pełnego otwarcia Wieży dzieli nas jeszcze sporo czasu, potrzebne są do tego kolejno:

 • Uruchomienie nowych mechanizmów bazy danych i rejestracji użytkowników w skali Jaskini;
 • Przerzucenie informacji o mapach w Krypcie do bazy danych;
 • Napisanie kodu Wieży.
O postępach prac bedziemy informować tu i w almanachu.

Za Imperatora, wiarę i prawo!

10 listopada 2003 / autor Chorąży Ingham

- To już rok minął! - mnich klepnął po ramieniu Kanclerza Grenadiera, nadwornego heraldyka. Ingham ubrany był w odświętny błękitny ze złotymi obszyciami habit. Ważny wszak był dzisiaj dzień. - Tak, wiele kielichów od tamtego dnia już opróżniliśmy - Grenadier uśmiechnął się do swoich wspomnień.
Ingham stanął na głównym placu stolicy. Podszedł do masztu przed Pałacem Impertorskim. Powoli, z namaszczeniem, wciągnął nań imperialną flagę. Ta załopotała na wietrze, a światło odbijane od idealnej bieli mieniło się wesołymi refleksami na piaskowcach pałacu. Mnich odwrócił się do ciżby stłumionej na placu: Pro fide, rege et lege! - zawołał - Dziś obchodzimy pierwszy Dzień Flagi Imperium. To właśnie okrągły rok temu, dnia 10 jedenastego księżyca V roku A.C.C. pierwszy z symboli naszej ojczyzny ujrzał światło dzienne. Zaprzysiągł go sam Imperator Behemoth. Polowa Zbiórka Kwatery Głównej była bardzo ważnym wydarzeniem, które zmieniło losy Imperium. Niech ten dzień umocni wszystkich w swojej miłości dla Jego Imperatorskiej Mości, a flaga górująca nad naszymi głowami przypominana, że potęga IJB jest wielka.
Gdy Ingham skończył mówić, tłum zaniósł się okrzykami wznoszonymi na chwałę Imperatora i Imperium. Świętowano na wszystkich ziemiach będących domeną IJB. Namiestnicy wywiesili falgi we wszystkich dominiach, żeby przypominały one o sile Imperium.
Po uroczystej ceremonii chętni do wysłuchania opowieści o zdarzeniach z zeszłego roku skupili się wokół ogniska, gdzie uczestnicy tamtych wydarzeń w osobach Behemotha, jOjO, WWalkera, Grenadiera, Miszy, Giatera, Rajsta i Inghama chętnie opowiadali o tamtych ważnych chwilach...

Druga Złota Łuska przyznana!!!

10 listopada 2003 / Osada / autor Kanclerz Grenadier

Nie wiem, kto był tym śmiałkiem i jak mu się to udało. Wiem, że pewnej nocy ryk straszliwy słyszałem i terz zdaję sobie sprawę, że właśnie wtedy jeden ze smoczych króli stracił łuskę, którą oprawioną w magiczny metal zawieszę przy piórze jednego ze znamienitych, Osadowych autorów. Oto wyniki drugiej edycji konkursu literackiego:
Jeśliście ciekawi - zapraszam do nowin Osady:)

"Powołał go Pan na słup"

09 listopada 2003 / autor Chorąży Ingham

Od samego rana mnisi z zakonu Mahadevy przychodzili do Krypty z kilofami i łopatami. Kopali wielki dół niedaleko komory heroes1. Pod wieczór spoceni zakończyli kopać i pobiegli pchać wóz na którym jechał wielki słup. Po godzinie filar zdobiony czaszkami stanął w ziemi. Chorąży Ingham wspiął się na niego z pomocą MiBa, SAM-UeL oraz AtakeeRa i zawiesił Flagę Imperialną. Od tej chwili przez najbliższe trzy dni będzie ona powiewała i świadczyła o odbywającym się w Imperium święcie.

Wieża Kartografów

08 listopada 2003 / autor Hetman jOjO

to lokacja z dawna oczekiwana... Częściowo jej brak rekompensowały (do tej pory) dwa Stoliki w Osadzie... Teraz możemy się cieszyć Refektarzami, których postawienie stało się koniecznością... Najciekawiej - bo jako zupełna nowość! - zapowiada się aktywność braci ERMitów. Ale i możliwość spojrzenia na wstępne szkice samej Wieży, też nie do pogardzenia!
Geomanta Ururam Tururam na kilka dni wyjechał, ale gdy wróci z pewnością doda - razem z innymi strażnikami Krytpy - nieco życia świeżopowstałym refektarzom...

Koniec i Początek!

07 listopada 2003 / autor Arbiter Raj

I nadszedł czas podsumowania sezonu 7 w PAH4 Pierwsze miejsce zajął eMTi zdobywając 89punktów przewagi nad 2 miejscem Chesterem i 179punktów nad Valturman. Gratuluje zwycięzcą.
Dziękuje wszystkim którzy brali udział w tym sezonie oraz zapraszam do udziału w nowym sezonie który rozpocznie w najbliższym czasie.

Dwa oblicza Wren-y

06 listopada 2003 / autor Geomanta Ururam Tururam

Doprawdy rzadko się zdarza, aby miłośnicy Heroes III i Heroes IV dostali jakąś mapę w wersjach przygotowanych pod obie te gry. Z tym większą satysfakcją prezentujemy "The Adventures of Wren" - dwuetapową kampanię w wersji H3 i H4 - do ściągniecia z Krypty.

Dziś rusza II Sezon PAH3

06 listopada 2003 / autor Arbiter Mr.Pool...

Dziś do ściągnięcia pierwsza mapka II Sezonu, jest to mapka miesięczna pt. Conversion.
Dziś również aktualizacja mapki 05 I Sezonu.
Uwaga ! Ze względu na małą ilość nadesłanych sejwów i nie wielkie opóźnienie przesuwam termin nadsyłania wyników z mapki m2 do 09.XI.2003 r.

Dekret i Zarządzenie...

05 listopada 2003 / autor Hetman jOjO

Niemal dwa księżyce temu Podskarbi Imperialny, Pan Misza, ogłosił konieczność złożenia ofiary dla bóstwa NASK... Odzew na apel był znaczący, co pozwoliło przebłagać ono bóstwo i zapewnić kolejny rok spokoju dla Jaskini Behemotha.
Dziś mam wielką przyjemność złożyć wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania.
To dzięki Wam, Jaskinia nadal istnieje!
Kilka osób postanowiło pozostać w cieniu, ale kilka zyskało od dziś zaszczytne miano Protektorów:
* Imć Pan Pocztmistrz Melkior * Imć Pan Arbiter Mr.Pool... * Imć Pan Arbiter Qter * Imć Pan Pretorianin Tarband * Imć Pan Valturman
Gratuluję.
...-===-...
Za kilka dni obchodzić będziemy po raz pierwszy Święto Flagi. Na wniosek Chorążego Imperium, Pana Inghama, ogłosiłem Zarządzenie precyzujące zasady uczczenia tego ważnego dla nas dnia.
...-===-...
Ze szczegółami można zapoznać się tutaj.

Ważny komunikat PAH4

04 listopada 2003 / autor Arbiter Raj

Proszę o ponowne posłanie mi wyników z mapy 06 i m2, które przysłaliście mi do 30.10.2003. Z przyczyn technicznych ostatnia aktualizacja trochę się opóźni, za co bardzo przepraszam. Szczegóły na Arenie.....

Nowe linki w Heroeslandzie

03 listopada 2003 / autor Admirał Tarband

Po długim i wyczerpującym rejsie "Linkownia" zawinęła do macierzystego portu w Heroeslandzie. Witana przez zgromadzoną na przystani ludność, załoga pod przewodnictwem Tarbanda zeszła na ląd. Choć bardzo zmęczeni to jednak szczęśliwi - owocem tej wyprawy są mapy krain znanych niektórym Jaskiniowcom...

Archiwum

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006
 • 2005
 • 2004
 • 2003
 • 2002

Rok:

Miesiąc:

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Co tydzień liczba jednostek neutralnych na planszy zwiększa się o 10%.