Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Nowiny z sierpnia 2023

Urodziny Kwasowej Groty i Akademii Wojny

26 sierpnia 2023 / Jaskinia Behemota / autor Włodarz Hellburn

Trzy dni temu, 23 sierpnia Kwasowa Grota świętowała okrągłą, dwudziestą rocznicę swojego istnienia. Serdecznie gratulujemy naszemu sojusznikowi tej wytrwałości oraz ogromnego wkładu w polską oraz globalną społeczność skupioną wokół serii Might and Magic. Z tej okazji Grota przeprowadziła wywiad z obecnym szefostwem marki w Ubisofcie, uchylając tym samym nieco rąbka tajemnicy odnośnie tego, czego możemy spodziewać się w przyszłości. Tekst dostępny jest zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do lektury!
Ponadto, serdeczne "sto lat" należy się również Akademii Wojny, która dzień później świętowała swój 17 rok istnienia.
Obydwu portalom, ich twórcom, administratorom, redaktorom, moderatorom i wszystkim członkom społeczności życzymy samych sukcesów oraz dalszego rozwoju w obrębie Heroes oraz Might and Magic!

VCMI 1.3.1 oraz start PAH9

21 sierpnia 2023 / Modyfikacje Heroes III / autor Włodarz Hellburn

18 sierpnia opublikowano VCMI w wersji 1.3.1. Aktualizacja skupia się bardziej na poprawkach niż na nowych funkcjonalnościach, m.in.: 🔸 poprawki framerate'u, wczytywania tłumaczeń oraz prekonfigurowanych przez autora mapki bohaterów 🔸 poprawiono korzystanie z zaklęć przez AI 🔸 poprawiono generator losowych map, w tym przesunięte animacje z HotA 🔸 liczne poprawki stabilności gry Changelog VCMI Pobierz VCMI 1.3.1
Z tej okazji rusza również turniej Pucharu Areny Heroes organizowanego przez Warzywa!
W launcherze VCMI znajdziecie mod PAH3 Singleplayer Tournament], w którym znajdziecie dziewiąty sezon i pierwszą mapkę (autorstwa Begrezena). Uwaga!] Musicie zainstalować przez VCMI Launcher następujące mody: 🔸 Tides of War (koniecznie włączcie submoda kompatybilności z HotA!) 🔸 New Magic Balance 🔸 In the Wake of Gods 🔸 Horn of the Abyss 🔸 ZEfix Koniecznie jest również włączenie English translation] oraz bazowych VCMI essential files] i VCMI extras].
Na przesłanie wyników są trzy tygodnie], do 08.09.2023]. Komplet autozapisów oraz zapis końcowy należy wysłać na adres h3pahs09@gmail.com]. Pamiętajcie, że dostępne są dwie trudności i ta wyższa będzie oceniana korzystniej! Post wprowadzający

Heroes III Board game na Konwencie!

08 sierpnia 2023 / autor Włodarz Hellburn

Wszystkich wybierających się na tegoroczny Konwent Jaskini Behemota] informujemy o planowanej wizycie wysłannika Archon Studio. W najbliższą sobotę, 12 sierpnia, w domu studenckim "Jodełka" w Rogowie, przez cały dzień będzie można zobaczyć oraz zagrać w nadchodzącą grę planszową Heroes III. Przetestować będzie można wersję podstawową oraz dodatek "Battlefield" z figurkami. To również niezła okazja, by "przy hirołsach" poznać stałych bywalców naszego wortalu. Zapraszamy!
Dodatkowo, w rozwinięciu nowiny możecie poznać szczegóły dotyczące Big Boxa Heroes III: The Board Game.

VCMI 1.3.0

05 sierpnia 2023 / Modyfikacje Heroes III / autor Włodarz Hellburn

Zapowiedź PAH - edycji 9 była również ukrytą zapowiedzią nowej wersji otwartoźródłowego projektu VCMI. Wspomniana wcześniej wersja 1.3.0 ujrzała wczoraj światło dzienne.
Wśród najciekawszych (z wielu) zmian można wyróżnić: 🔸 Nullkiller AI jest teraz znacznie sprytniejsze, jest wyzwaniem dla gracza (można również włączyć prostsze AI)! 🔸 Znacząco rozwinięto skalowanie interfejsu (automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości ekranu), samą rozdzielczość zaś można zmieniać z poziomu gry. Na komórce automatycznie gra działa w natywnej rozdzielczości. 🔸 Dodano porażający zoom mapy - teraz możesz powiększyć bohatera tak, by zajmował cały ekran, by zaraz potem oddalić mapę tak, by ją mieć całą w polu widzenia (resetuje się Backspacem). 🔸 Dodano wsparcie dla mapek z HotA (należy pamiętać o włączeniu moda HotA!). 🔸 Znaczące poprawki w generatorze map, poszczególne strefy mają lepsze ulokowanie, kształt oraz połączenia. Ich budowa umożliwia sprawne poruszanie się po nich. 🔸 Dodano znane z HotA szerokie oraz fikcyjne połączenia. Dodano też połączenie odpychające wybrane strefy. 🔸 Możliwe jest ustawienie braku jednostek w strefie. 🔸 Nawigacja oraz zaklęcia związane z wodą są zbanowane na mapkach bez wody. 🔸 Można banować poszczególne miasta, jednostki i tereny w strefach szablonów. 🔸 Wiele zmian pod mobilną wersję - długie przytrzymanie generuje popupy, listy można przewijać gestem swipe'u, podobnie z oknami z suwakami. 🔸 Kody nie są już wrażliwe na wielkość liter, dodatkowo dodano obsługę znanych kodów z SoD-a. 🔸 W edytorze map można wyeksportować obraz CAŁEJ mapy jako plik graficzny. 🔸 Dodano nowe warunki zwycięstwa - przetrwanie określonego czasu oraz pokonanie wszystkich potworów. 🔸 W kampaniach artefakty poprawnie przechodzą z mapy do mapy. 🔸 Dostosowano rozkład na mapie i wartości skarbów do wartości z SoD-a. 🔸 Generator map korzysta teraz z wielu rdzeni, przez co jest szybszy. 🔸 Seed nie jest już podawany w opisie losowej mapki w celu przeciwdziałaniu oszustwom. 🔸 Przy odwiedzaniu banków stworzeń wyświetla się ilość strażników. 🔸 Dodano wstępną wersję formatki kampanii dla modderów. 🔸 Pojawiła się możliwość ustawiania łódek, więzień i bohaterów na wodzie. 🔸 Łodzie mogą korzystać nie tylko z wody, ale i z... powietrza. Pełna lista zmian Pobierz VCMI 1.3.0 (wersje na Android, iOS, Mac, Windows, kod źródłowy) VCMI w Google Play Strona oficjalna projektu

Puchar Areny Heroes 3 - Edycja 9!

02 sierpnia 2023 / Heroes III / autor Włodarz Hellburn

Pamiętacie czasy turniejów offline, gdzie każdy z uczestników miał równe szanse na zwycięstwo? Jeżeli tak, to z przyjemnością informujemy, że jeden z naszych użytkowników, Warzyw, organizuje dziewiątą edycję Pucharu Areny Heroes 3]!
Jak to działa? Kilka zdań przypomnienia:
Organizator publikuje zapis gry (w sumie 5 map-etapów turnieju]), który należy uruchomić w grze. Można (a wręcz zalecane jest) obejrzeć całą mapkę z pomocą kodów - dzięki temu będziecie mogli lepiej rozplanować tury. Pamiętajcie jednak, by we właściwej rozgrywce nie korzystać z oszustw! Celem gracza jest przejście mapki w jak najmniejszej liczbie tur. Pamiętajcie, że finalna walka będzie rozgrywana z pomocą autowalki], ale można przekazać sędziemu zarys naszej taktyki. Dostępne będą dwa poziomy trudności na każdej mapce (200% i 130%) -- przejście trudniejszej daje lepszą klasyfikację. Za najlepszy wynik przyznawane jest 100 punktów], potem ilość stopniowo spada, aż do 10 punktów za miejsce 15 i dalsze. W przypadku remisu gracze dostają taką samą liczbę punktów. Komplet zapisów ze swojej najlepszej rozgrywki należy przesyłać mailo: h3pahs09@gmail.com - pamiętajcie, by wysłać jeden mail], nie ma możliwości poprawiania wyniku po wysyłce!
Nie dzielimy się również taktykami na mapkę - to zaburzałoby rozgrywkę!
Turniej odbędzie się na platformie VCMI w wersji 1.3]. Zapisów nie ma, każdy może dołączyć w trakcie trwania gry. Konieczne jest jedynie zarejestrowanie się w naszym wortalu albo być na Discordzie VCMI (koniecznie sprawdźcie tam kanał #⁠multiplayer - obecna tam ankieta jest ważna dla turnieju). Zapowiedź turnieju, omówienie i regulamin

Archiwum

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006
 • 2005
 • 2004
 • 2003
 • 2002

Rok:

Miesiąc:

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Kula Osłabienia neguje działanie Orderu Męstwa należącego do przeciwnika.