Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Nowiny z lutego 2002

Defilada Wielkich Mistrzów!

27 lutego 2002 / autor Hetman jOjO

Od czasu do czasu miłościwie nam panujący Imperator, kce nacieszyć oko widokiem największych wojenników!
I oto po raz kolejny przegląd walny Wielkich Mistrzów: oczywiście szczegóły na Arenie ST :) Zmiany są widoczne! Labirynt, Bagienne Sanktuarium oraz Świątynia Valhalli mają nowych Wielkich Mistrzów! W sumie to ciekawe, czy jakiekolwiek zmiany jeszcze tu nastąpią... H4 coraz bliżej, a zainteresowanie ST coraz subtelniejsze ;)

Nagroda dla zwycięzcy NT!

25 lutego 2002 / autor Imperator Behemoth

Od dziś w Arenie powinno zrobić się gorąco! Jak ogłaszaliśmy przy starcie turnieju na H3 Trio, jego zwycięzca otrzyma Heroes of Might and Magic IV! Dziś ogłaszamy zasady wyłonienia zwycięzcy: wygraną otrzyma ten, kto w dniu 7 kwietnia będzie na 1. miejscu w rankingu. Zgłoszenia do tej aktualizacji przyjmujemy do północy z 6 na 7 kwietnia. Połamania mieczy!

Apropos łapanek przy Kontuarze :)

22 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

(obwieszczenie z czasów Tawerny) Ze względu na Kontuar Tawerny i ułatwienie orientacji kogo mamy tam szansę zastać wykonałem 3 drobne zmiany:
- lista zalogowanych zawierać będzie teraz wszystkich, którzy pobrali jakąś stronę w ciągu 15 minut (a nie 30 jak dotąd)
- na stronie chata przy zalogowanych pojawiać się będzie czas pobrania ostatniej strony (jeśli było to minutę temu to pewnie szansa na pogawędkę jest większa niż, gdy minęło minut 14)
- na stronie chata przy każdym głosie pojawiać się będzie czas jego wyartykułowania :)
Zachęcam też do stosowania się do porady dodanej dziś na prośbę Hetmana na stronie chata :)
Przypominam, że czas życia głosów przy Kontuarze wynosi 15 minut (niezłe echo w tej Tawernie, nieprawdaż?)

Lord za lordem ;)

21 lutego 2002 / autor Hetman jOjO

To nie zdarza się codzień! Legendarny wojownik Gutek dopiął swego i w niesamowitym stylu (spójrzcie na średnią!) zdobył tytuł lorda.
A juz następnego dnia doszło zgoszenie od Coltaina. Ten skromny hobbit, potomek Tuków z Wielkich Smajalów, dokonał tego, co zaiste niewielu dokonać potrafi! Zdobył tytuł lorda.

Nowa opowieść, nowa sekcja...

21 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

Minstrel Morgraf opowiada Jak znaleźć smoczą duszę. Tym razem zapraszam wraz z autorem do jego stolika w Wieczornych Bajaniach, a dopiero stamtąd do opowieści. Niecierpliwi oczywiście mogą ją przeczytać bezpośrednio z Misternych Rękopisów.
Kwatera Główna - nowy organ skupiający twórców Jaskini ma od dziś swoją sekcję w Kto Jest Kim - tak samo jak Rada Starszych. Zachęcam do poczytania i porównania do czego służy każdy z organów i kto wchodzi w jego skład (są drobne różnice).

Stare sekcje pączkują przygotowując miejsce nowym!

18 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

(obwieszczenie z czasów Tawerny) Dziś drobne sygnały większych zmian:
Sekcję Perełki z życia Jaskiniowców przemianowałem na krótsze Wydarzenia Jaskini. Stoliki tam umieszczone będą aktywne tylko okresowo - w okresie "okołowydarzeniowym". Potem zostaną zamknięte i stanowić będą historyczną pamiątkę najciekawszych zdarzeń z życia Jaskini. Kto będzie czujny i zdąży ten zapisze się w historii Jaskini na trwałe :) W najbliższym czasie otworzę tam stolik Zlot Mazowiecki, w którym, mam nadzieję, wypowiedzą się jego uczestnicy oraz postaram się skonstruować archiwalny stolik Zlot Podkarpacki. Stoliki Urodziny jOjOvica oraz Odwiedziny czarodziejki Cyry jako archiwalne już od dawna zostały dziś zamknięte.
W najbliższym czasie otwarta zostanie trzecia sekcja stolikowa w Tawernie zatytułowana Gorące Dysputy - tamtejsze stoliki najbardziej będą przypominały forumowe pod tym względem, że motywem przewodnim będzie po prostu temat rozmowy a nie wydarzenie czy opowieści Minstreli. Tematy jednak będą starannie wyselekcjonowane a język będzie obowiązywał tawerniany czyli stylizowany na epokę.
Spostrzegawczy mogą też zauważyć zmiany w wyglądzie i opisie sekcji Rada Starszych. Rada zmienia nieco swoją funkcję - staje się organem legislacyjnym, czyli decydującym co i jak będzie publikowane w portalu. W tej chwili powstaje drugi organ (wykonawczy) - Kwatera Główna, który będzie skupiał właściwych twórców: webmasterów serwisów, redaktorów działów, i animatorów sekcji. Niedługo sekcja im poświęcona ujrzy światło dzienne i tam będą umieszczone opisy, kto jaką część portalu prowadzi.

Debiut legendarnego Lorda

17 lutego 2002 / autor Rastlin Arch

Zapadał zmierzch. Owinięta ciasno płaszczem postać przemierzała puste korytarze wieży Wielkiego Arcymaga Rastlina. Był 17 dzień 2 księżyca 5 ACC, czyli środek zimy, lecz widok rozpościerający z okien wieży zdawał się temu zaprzeczać. Lord Zelbag był gotów założyć się o tysiąc sztuk złota, iż ma to coś wspólnego z magicznymi eksperymentami Arcymaga. Teraz miał jednak inne zmartwienia niż zastanawianie się nad pogodą. Wysłano go, by zbadał nastroje na pograniczu i teraz cierpliwie czekał na przybycie Arcymaga. Rastlin wyłonił się cicho z mroków spowijających sale jego siedziby i przystanął obok. Przez chwile wpatrywał się w zachodzące krwistą czerwienią słońce, po czym rzekł: - Mów. a co powiedział, dowiecie się w nowinkach NT!

Rada Starszych rozszerza swój skład!

16 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

Dziś, decyzją Imperatora i z poparciem pozostałych członków Rady Starszych, oficjalnie w skład Rady włączeni zostali: -Protektor, Starszy Ludu oraz kadet Lopez -Filantrop i Minstrel Guinea -Filantrop, Starszy Ludu oraz Mistrz Obywatel Eracji -Weteran i Starszy Ludu Grenadier Tym samym skład Rady Starszych powiększył się dwukrotnie!

Początki interaktywnej Areny...

15 lutego 2002 / autor Hetman jOjO

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Barda WWalkera, Arena zaczyna być interaktywna! Na razie na poziomie prowadzących - możemy niusy zapodawać z dowolnego kompa na świecie ;)! - ale już niedługo także poprzez stoliki! Jeszcze raz, dzięki Ci Mistrzu WWalkerze!

Nowe informacje o Heroes IV

12 lutego 2002 / Heroes IV / autor Imperator Behemoth

Pisząc nagłówek dzisiejszych wiadomości zastanawiam się, czy informacje, które publikuję mają jeszcze status nowych. Niemniej, oto kolejna dawka:

 • Budowla specjalna z zamku Stronghold nazywa się Magiczny Tłumik (Magic Dampener) i daje każdemu herosowi kontrolowanemu przez właściciela miasta 10% odporności magicznej. Premia ta kumuluje się, jeśli gracz posiada więcej barbarzyńskich twierdz ze zbudowanymi Tłumikami.

 • Dość dawno podano błędną informację, że rozbudowa miasta nie będzie już ograniczona regułą budowania tylko jednego budynku w jednym dniu. Okazało się jednak, że ta reguła pozostanie w Heroes IV.

 • Jak wiemy, oprócz Gildii Magów w danym mieście będzie można zbudować biblioteki dające czary szkół sąsiadujących. Okazało się, że będą w nich dostępne nawet zaklęcia piątego poziomu.

 • Możliwe, że będziemy mogli, za zgodą sojuszników, kupować armie w kontrolowanych przez nich miastach.

 • Wektorowanie jednostek, nazwane na potrzebę Heroes IV, Karawaną będzie transportować oddziały z prędkością 20 punktów ruchu na turę.

 • W walce będzie można wybrać jedno z czterech możliwych ustawień armii: normalne, luźne, zwarte i ścisłe (otaczające jedną jednostkę).

 • Umiejętność Finanse (Estates) na poziomie Grandmaster generuje 500 złota na turę plus 10x%, gdzie x to poziom bohatera. Łatwo obliczyć, że już heros na poziomie 10 generować będzie 1000 złota dziennie.

 • Umiejętność Zwiad (Scouting) na poziomie Grandmaster nie tylko zwiększa pole widzenia herosa, ale również pozwala mu na uzyskiwanie dokładnych informacji o miastach i bohaterach.

 • Umiejętność Ukrycie (Stealth) na poziomie Grandmaster pozwala m.in. na określenie położenia wszystkich herosów na mapie przygód.

 • W Stronghold jak wiemy, oprócz Barbarzyńcy będzie można rekrutować także innych bohaterów, niezależnie od ich przynależności. Będzie można jednak wynajmować tam tylko bohaterów wojowników z pięciu pozostałych miast.

Opublikowano również tabelę z nazwami wszystkich klas zaawansowanych. Można ją znaleźć w dziale "Herosi".

Zapraszam do dyskusji o Heroes IV na forum w Obsydianowej Wyroczni.

Wielkie rzeczy!

11 lutego 2002 / autor Rastlin Arch

Mamy Lorda!!! Titan Tase pierwszym lordem NT!!! Gratulacje!!! Debiut: gOOmiAcK Titan Tase zdobywa trzy tytuły mistrzowskie!!! Tytuły pogromców zdobywają: Fiur i Marcus the Red a reszta szczegółów w nowinkach NT! :)

Raport z Pogranicza

10 lutego 2002 / autor Hetman jOjO

Imperator Behemoth! Pan Jaskini, Fundator Forum, Kreator Portalu, Pogromca Tatalii, Tyran Erathii etc, etc... Pozdrowienie wojenne od Twojej armii!!! Chwała Imperium! Wasza Imperatorska Wysokość! Pozwalam sobie przesłać kolejny raport z walk pogranicznych: 1° Aktywność odnotowano na odcinkach osłanianych przez korpusy Lorda Rastlina, Lorda Raja, Lorda Zelbaga, Wielkiego Suwerena Pit Klosa, Mistrza Coltaina. Także samodzielna rota kadeta Mocnego miała kontakt bojowy z wrogiem. Warto odnotować, że oddelegowani na praktykę bojową kadeci Dziku oraz Tasselhof dzielnie przeszli chrzest bojowy! Jestem przekonany, że mają przed sobą długa i zaszczytną służbę w armii Waszej Wysokości [...] całość dostępna na Arenie ;)

Inside...

07 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

Już wkrótce wspólny mechanizm obwieszczeń dla wszystkich serwisów portalu. Już wkrótce wzrośnie ilość webmasterów Tawerny. Już wkrótce dodawanie komentarzy dostępne dla wszystkich gości Tawerny!

Herby!

06 lutego 2002 / Osada / autor Bard WWalker

(obwieszczenie z czasów Tawerny) Po proteście Hetmana obwieszczenie wczorajsze zostało zdjęte do chwili ustalenia przez Radę Starszych ostatecznego kształtu materii heraldycznej.
Szczegóły dyskusji rozgrywają się w specjalnym wątku forum.

Nowe informacje o Heroes IV

03 lutego 2002 / Heroes IV / autor Imperator Behemoth

W czasie nieaktywności sekcji Heroes IV w sieci pojawiło się naprawdę mnóstwo informacji o grze. Dziś zamieszczam część z nich:

 • Wskrzeszenie zmarłego w walce herosa, jak wiemy, odbywać się będzie w najbliższym mieście lub sanktuarium. Ta operacja będzie oczywiście kosztowna. Co więcej, za wskrzeszenie bohatera o wysokim poziomie doświadczenia zapłacimy więcej niż za rezurekcję herosa słabszego.

 • Jednym z celów, które NWC chciało osiągnąć w Heroes IV to zbalansowanie magii z siłą. W Heroes III po Antagarich nierzadko spacerował sobie Barbarzyńca mający zamiast obosiecznego zakrwawionego topora, księgę magii ze wszystkimi czarami na ekspercie. Po wynajęciu herosa celem większości graczy było zdobycie Wisdom i co najmniej Earth Magic, niezależnie od klasy wynajętego bohatera. W Heroes II "przynajmniej" był problem z nauczeniem Rycerza lub Barbarzyńcy zdolności Wisdom. Tak, czy tak, Heroes IV wyglądać pod tym względem będzie już zupełnie inaczej. Czary takie jak Town Portal będą dramatycznie stonowane, a potężne zaklęcia takie jak Fly, czy Dimension Door całkowicie usunięte z gry. Tak więc magia straci swój decydujący wpływ na kształt rozgrywki.

 • System przyznawania herosom doświadczenia w walce zostanie bardzo ciekawie zorganizowany. Bohaterowie o wyższym poziomie będą dostawali więcej punktów niż herosi o poziomie niższym. Uzasadnione zostało to tym, że lepsi bohaterowie bardziej angażują się w walkę niż słabsi. Moim zdaniem jest to bardzo trafne rozwiązanie, ponieważ im wyżej heros awansuje, tym więcej punktów doświadczenia musi uzyskać, aby zdobyć następny poziom.

 • W Heroes III zamek Dungeon miał jako swój rodzimy teren podziemia (jak sama nazwa wskazuje :). Było to dla tego miasta niezwykle korzystne, ponieważ armie z niego pochodzące miały premię do szybkości, ataku i obrony na terenie całej podziemnej części mapy, niezależnie od podłoża. Teraz żadne miasto nie będzie miało podziemi jako terenu rodzimego. Oto nowe przynależności: Haven - trawa, Preserve - las, Akademia - śnieg, Necropolis - lawa, Asylum - bagna, Stronghold - teren ciężki.

 • Rozmiary map w Heroes IV nadal będą miały symbole S, M, L i XL, jednak ich wymiary wzrosną w porównaniu z Heroes III. Stanie się tak dlatego, żeby zmieścić na mapie większe struktury i generalnie zrobić "więcej miejsca". Pojawi się 6 nowych terenów specjalnych - 5 związanych ze szkołami magii i jeden zwiększający skuteczność umiejętności Walka (Combat) i Taktyka (Tactics).

 • Wbrew plotkom możliwość gry w kilka osób na jednym komputerze pozostanie w Heroes IV. Myślę, że usunięcie tej opcji przez NWC byłoby posunięciem absurdalnym, które z pewnością wywołałoby bunt graczy.

 • Wiadomo, że umiejętności podstawowe z Heroes III (Atak, Obrona, Moc i Wiedza) zostały w Heroes IV usunięte. Na pewno większości z Was nasunęło się pytanie: co w takim razie z mocą i długością trwania czarów w czasie walki? Otóż większość czarów, które nie mają efektu natychmiastowego działać będzie przez całą walkę. Tylko kilka czarów ma określony czas trwania. Jeśli zaś chodzi o moc, to będzie ona kalkulowana na zasadzie porównania poziomu istoty rzucającej zaklęcie z poziomem obiektu.

 • Na pewno wielu z Was zastanawiało się, co spowoduje zapowiadany kataklizm mający zniszczyć Antagarich. Otóż wywoła go zderzenie dwóch mieczy: Miecza Armagedonu (Armageddon's Blade) oraz Miecza Lodu (Sword of Frost) podczas walki dwóch herosów. Fragment filmu intro opublikowany przez Gamespot ukazuje, że jednym z walczących jest Gelu, który, jak wiemy, otrzymał od królowej Katarzyny Miecz Armagedonu po zwycięskiej kampanii przeciwko Kreeganom.

 • Ekonomia w Heroes IV zyska sporo na wprowadzeniu do gry Lorda, jako nowej klasy herosa. Będzie mógł on zostać zarządcą dowolnego miasta i zwiększać dochody z niego czerpane.

 • W Heroes IV pojawi się 175 artefaktów o bardzo różnych właściwościach. Oto kilka przykładów: Eliksir Szybkości (Potion of Quickness) dający armii lub herosowi dodatkowy atak, Solidna Tarcza (Steadfast Shield) zwiększająca o 25% punkty życia wszystkich armii znajdujących się w promieniu 3 jardów od herosa, Różdżka Wzywania (Staff of Summoning) zmniejszająca koszt zaklęć wzywających o 50%, Różdżka Ognia (Wand of Fire) rzucająca Pocisk Ognia oraz Strzała Pająka (Spider's Silk Arrow) rzucająca Spętanie (Bind) na armie zaatakowane przez łuczników. Będą również kombinacje artefaktów.

 • Edytor w Heroes IV będzie, m.in. dzięki nowemu systemowi skryptów, bardzo rozbudowany. Nie będzie on jednak zawierał losowego generatora map. Twórcy gry tłumaczą ten fakt tym, że jest to zbyt skomplikowane narzędzie aby publikować je już z pierwszą wersją gry i trzeba je dokładnie przetestować, aby umieścić w dodatku. Ja z kolei tłumaczę to tym, że NWC nie chce po prostu umieścić generatora w pierwotnej wersji Heroes IV, żeby lepiej sprzedać dodatek :) I z tymi przemyśleniami zostawiam Was do następnej aktualizacji.

Zapraszam do dyskusji o Heroes IV na forumw Obsydianowej Wyroczni.

Archiwum

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006
 • 2005
 • 2004
 • 2003
 • 2002

Rok:

Miesiąc:

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Wszystkie zamki poza Inferno posiadają układankę złożoną z 48 puzzli. Inferno ma ich 49.