Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Dwadzieścia lat temu

25 września 2018 / Jaskinia Behemota / autor Crazy

http://forum.archiwum.heroes.net.pl/gfx/banner.jpg

Dwadzieścia lat temu pewien młody internauta opublikował swoją stronę internetową dotyczącą gry Heroes of Might and Magic III, której premiera miała dopiero nadejść parę miesięcy później. Ten internauta to Behemoth, który dał podwaliny pod portal i społeczność, która miała się rozwijać w kolejnych latach. Strona, początkowo projektowana jako "Miasto Arcydiabła" stała się szybko "Jaskinią Behemota". Pierwotnie prosta i typowo informacyjna, rosła i przyciągała ludzi, dzięki którym z czasem powstawały kolejne działy: Tawerna, w której prowadzono dyskusje, Krypta, zawierająca olbrzymi zbiór map, Akademia Wojny wraz z Areną, gdzie rozgrywano potyczki i turnieje, Osada "Pazur Behemota", będąca kulturowym centrum ze swoimi zbiorami opowiadań i wierszy, Heroesland, będący centrum rozrywkowym, i wiele, wiele innych. Wśród ludzi, którzy poznali się dzięki Jaskini, zawiązało się wiele znajomości, przyjaźni, a nawet związków małżeńskich; wykształciła się społeczność tak zżyta, że do tej pory spotyka się licznie na corocznych konwentach w Byczynie (niedawno odbył się piętnasty).

Nie wiadomo, ile osób zajrzało do Jaskini przez te wszystkie lata, bowiem dokładne statystyki prowadzone są dopiero od maja 2007 roku. Od tego czasu odwiedziło nas ponad 2,8 miliona osób, które w sumie wygenerowały 26,5 miliona odsłon (dane z Google Analytics; co warte odnotowania, samo Google powstało dwa dni po Jaskini).

Dzięki poniższym odnośnikom możecie przyjrzeć się, jak wyglądała Jaskinia Behemota w różnych etapach swojego dwudziestoletniego rozwoju.
Pierwsza wersja Jaskini Behemota z 1998 roku
Wersja z 2001 roku
Wersja z 2007 roku
Pierwsza wersja Osady "Pazur Behemota"
Archiwalny dział Heroes I
Archiwalny dział Heroes II
Archiwalny dział Heroes III
Archiwalny dział Heroes IV
Archiwalna Krypta Map
Pierwsze Forum (ezboard)
Imperium Jaskini Behemota (drugie forum, phpBB)
Tymczasowe Forum Jaskini

Dziękujemy wszystkim, którzy biorą lub brali czynny udział w rozwoju naszej strony, poszerzaniu informacji o seriach gier z cyklu Mocy i Magii, tworzeniu wspaniałej społeczności. Największe podziękowania należą się Imperatorowi Behemothowi, bez którego to wszystko by się nie zaczęło.

Komentarze

Andruids
Niech żyje Jaskinia! Niech jej Chałwa wieczną będzie! Sto lat!
Bartezzik
Tyle wspaniałych godzin spędzonych przy ognisku... Tyle lat odwiedzania tej strony... I tyle wspaniałych wspomnień :) Sto lat i jeszcze dłużej!
Tarnoob
Q chwale i chałwie Jaskini. :-)

Miło mi było dołączyć do tej społeczności tych 10 lat temu, jako wczesny gimnazjalista. Dzięki Jaskini poznałem wielu wartościowych ludzi (i innych stworów). Najpierw był to nekromanta Sandro w 2011 roku, a 2 lata później dziesiątki innych ludzi – przez X Konwent, mój pierwszy. Od tego czasu, mimo że na konwentach bywam w kratkę, to regularnie widuję się i podtrzymuję kontakt z wieloma jaskiniowcami, zwłaszcza tymi stołecznymi.

Większość historii JB to wzdychanie do minionego złotego wieku, kiedy szybko mnożyły się kolejne serwisy, wiadomości na forum, pomysły i wydarzenia. To chyba nie do uniknięcia, bo sama seria HoMM i cały gatunek TBS straciły na względnej popularności, a ich starzy fani zdążyli się zestarzeć. Do tego klasyczna formuła forów internetowych ustąpiła miejsca np. grupkom facebookowym. Można powiedzieć, że nieoficjalnym przedłużeniem JB jest właśnie facebookowa „Hirawka” – grupa „Jak będzie w Erathii?”. Po jej aktywności widać, że ten świat ciągle potrzebuje Herosów – tak jak mówił Tarnum, zrzekając się prawa do raju.

Pamiętam obchody 10-lecia. Przez drugą dekadę zmieniło się dużo mniej niż przez pierwszą, ale czy to znaczy, że trzecia będzie jeszcze mniej aktywna? Czas pokaże.
Dagon
Chwała!
Tullusion
20 lat, szmat czasu... Q chwale Jaskini.
Fimrys
Kawał historii, miło być jej choć niewielkim fragmentem.

Chwała!
Godzilla
Q chwale Jaskini!
Sanctum
Q chwale Jaskini!
McGregor
Q chwale Jaskini
Dziobobrody
Z trzydniowym opóźnieniem, ale i z trzykrotnie większym niż w przypadku większości innych urodzin zapałem, wszelkiej chwały życzę. :)
Avatar
Nasi wschodni sąsiedzi też dokładają się do życzeń!
https://www.youtube.com/watch?v=XeGTqqL8WlQ
Możliwość komentowania została zablokowana w związku z minięciem 30 dni od daty opublikowania nowiny.

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Jeśli zahipnotyzujemy jednostkę znajdującą się za murami zamku nie będzie ona mogła otworzyć nam bramy.