Jaskinia Behemota

Jaskinia Behemota - pierwszy polski wortal o Heroes of Might and Magic oraz fantasy

Dziś mija 35 lat od śmierci J.R.R. Tolkiena

02 września 2008 / Osada / autor Strażnik słów Moandor

Dziś mija 35 rocznica śmierci J.R.R. Tolkiena. Dla wielu milionów ludzi na świecie, którzy pokochali jego twórczość na zawsze pozostanie kimś wyjątkowym. Choć odszedł, nadal żyje w naszej pamięci jako autor jednej z najpiękniejszych opowieści jakie kiedykolwiek stworzyła wyobraźnia jednego człowieka.

Po śmierci pisarza w Daily Telegraph pojawił się nekrolog następującej treści:

Bilbo znalazł kawałek czarnej wstążki i zawiązał ją sobie na ramieniu. Hobbit szlochał w głos. Gdzieś w świece fantazji stworzonym przez profesora J.R.R Tolkiena stało się to na wieść o jego śmierci. Wymyślone przez niego postacie - książęta elfów, hobbici, enty, trolle, orkowie i inne stwory - były tak prawdziwe, że ten profesor języka angielskiego z kolegium Merton zyskał, podobnie jak one, swego rodzaju byt ponadczasowy. Był Gandalfem, czarodziejem bez wieku, kształtującym przeznaczenie wielkich królestw. To smutne: utracić nawet w tak dojrzałym wieku 81 lat kogoś, kto wpuścił do naszej literatury tyle świeżego powietrza i poezji. Królestwa które stworzył nie przeminą. **

(…) Kiedy bowiem od grobu odchodziła grupka osób, niektóre z nich, bardzo nieliczne, opowiadały, że z krzaków rosnących pod drzewami dały się słyszeć jakieś głosy. Nic tam nie było, przynajmniej większość ludzi niczego nie zauważyła. Cicho - szepnął Frodo. Prawie nas wydałeś. Cicho! A za nim, liczącym wiele mil rzędzie, stali ludzie i inne istoty stworzone przez Tolkiena. Ludzie? Są ich miliony. Maja szczęśliwe, uśmiechnięte twarze jego czytelników: dawnych, obecnych i - tak jest! - przyszłych. Bo prawdziwa opowieść nigdy się nie kończy. On zawsze o tym wiedział.

Za: Elendilion

Rocznice są dobrym czasem na wspomnienia. Zapraszam Was do dzielenia się swoimi refleksjami dotyczącymi profesora i jego wielkich książek. Są to dzieła magiczne, o wielkiej sile oddziaływania, które potrafią czasami znacząco wpłynąć na nasze życie. W moim przypadku od Tolkiena wszystko się zaczęło, cała magiczna podróż po Królestwie Czarów, przeróżnych światach fantasy, którą kontynuuję do dnia dzisiejszego.
Poniżej macie linki do odpowiednich tematów poświęconych autorowi w Osadzie:

Tolkien najlepszy?
[J.R.R. Tolkien] Władca Pierścieni

Komentarze

Nazgul
To był dobry pisarz.
Podziwiam jego twórczość, jest dla mnie autorytetem.
Moandor
Że dobry to mało powiedziane. :) W mojej pamięci na zawsze pozostanie jako jeden z wielkich.
Możliwość komentowania została zablokowana w związku z minięciem 30 dni od daty opublikowania nowiny.

Forum

Osada

Śledź nas na

Czy wiesz, że...

Heroes 3: Dzięki Kuli Osłabienia można wskrzeszać żywiołaki.